Ev Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır

"<yoastmark

Ev temizliği hangi sıklıkla yapılmalıdır  Son zamanlarda herkesin aklında aynı soru. Ev temizliği hangi sıklıkla yapılmalıdır? Geçtiğimiz kasım ayından bu yana dünyayı etkisi altına alan korona virüs mart ayından bu yana ülkemizde de görülüyor. Her geçen gün vakaların biraz daha arttığı ülkemizde uzmanların değindiği en önemli konu elbette hijyen. El hijyeninin yanında, dışarıya çıkmak zorunda kalan kişiler, ev hijyeni konusunda da endişe duymaya başladı. Rutin ev temizligi’nin yeterli olmayabileceğini söyleyen uzmanlar aslında haklı. Çünkü bu virüs, market poşetlerinden, su damacanalarından ya da dışarıda kullandığımız kıyafet ve ayakkabılardan da evimize taşınabiliyor.

Temizlik sonrasında evde yayılan mis koku ve ışıltı, insana rahatlık verir. Özellikle de ev hanımları bu konuda son derece hassas. Elbette ev temizliği dendiğine oldukça geniş bir yelpazeden söz etmek mümkün. Örneğin banyo ve tuvaletlerin temizlenme sıklığı ile küçük ev aletlerinin temizlenme sıklığı aynı olmayabiliyor. İşte gerçek bir hijyen sağlamanın bazı püf noktaları ve ev temizligi hangi sıklıkla yapılmalıdır sorusunun yanıtı.

Ev Temizliği Banyo ve Tuvalet Hijyeni Önemli

ev-temizligi-banyo-ve-tuvalet-hijyeni-onemi

Ev Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır ve Önemi Nedir

Banyo ve tuvaletler, belki de evin en çok bakteri barındıran noktalarıdır. Özelikle de kalabalık nüfuslu evlerde banyo ve tuvaletlerin mümkün olduğunca sık temizlenmesi şarttır. Özellikle de armatürler, kapı kolları, klozetler ve küvet ya da duşa kabinler bu süreçte her gün temizlenmelidir. Ancak her gün sözünü ettiğimiz temizlik elbette her hafta yapılan kapsamlı temizlik şeklinde değil. Ancak her gün yapılacak olan temizlik sırasında, bakteriler üzerinde güçlü bir etkiye sahip temizlik malzemesi kullanılması son derece önemli.

Ev temizliği hangi sıklıkla yapılmalıdır  Banyo ve tuvaletlerin haftalık temizliği ise kapsamlı ve itinalı olmalıdır. Özellikle sık kullanılan klozet ve lavabo mümkün olduğunca ovulmalı ve bu alanlarda kullanıma uygun kimyasal temizleyiciler tercih edilmelidir. Elbette çamaşır suyu bu alanlarda kullanıma uygun bir temizleyicidir.

Ev Temizliğinde Kapı Kollarına Dikkat

kapi-kollari-temizligi

Ev Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır ve Kapı Kolları Neden Temizlenmelidir

Kapı kolları, her ne kadar kulağa tuhaf gelse de banyo ve tuvaletlerden sonra en sık kirlenen ve bakteri tutan noktalardır. Bu nedenle kapı kollarının da her gün temizlikten geçmesi şarttır. Özellikle de eve herkes geldikten sonra temiz bir bez ve kuvvetli bir temizleyici ile kapı kolları hijyene kavuşturulmalıdır. Çamaşır suyu kapı kolları için uygun bir temizleyicidir. Ancak durulanmadan bırakılmamalıdır.

Ev Temizliği Mutfak ve Mutfak Dolapları

mutfak-mutfak-dolap-temizligi

mutfak-mutfak-dolap-temizligi

Ev temizliği hangi sıklıkla yapılmalıdır  diye düşünüldüğünde Mutfak ve mutfak dolapları da sık sık temizlik ihtiyacı duyan noktalardır. Ancak bu alanları haftada bir kez temizlemek yeterli olacaktır. Mutfak için en iyi temizleyici ise kuşkusuz sirkedir. Sirkeli su karışımı ile mutfağınızı hijyene kavuşturabilirsiniz. Ancak fırın, ocak ve lavabo gibi alanlardaki inatçı lekeler için daha güçlü temizleyiciler ve yağ sökücüler kullanılabilir. Mutfak dolapları için ise en uygun temizleyici bulaşık sabunudur.

Ev Temizliği Salon ve Odalar

salon-ve-oda-temizligi

salon-ve-oda-temizligi

Ev temizliği hangi sıklıkla yapılmalıdır  Salon ve odalar da haftada bir kez temizlik isteyen noktalardır. Ancak bu süreç söz konusu iken, en sık kullanılan oda olan salon, haftada birkaç kez temizlenmelidir. Bu alanların temizliği için kullanılacak yüzey temizleyicileri, yüzeye uygun seçilmelidir. Örneğin ahşap bir yüzeyse ahşap temizleyiciler tercih edilmelidir. Ancak bu temizleyicilerin bakteriler üzerinde etkili olduğundan emin olunmalıdır. Salon dışındaki odaların haftada bir kez temizlenmesi uygundur.

Ev Temizliği Işıl Işıl Camlar

cam temizligi

cam temizligi

Camlar da kuşkusuz evlerimizin vitrinidir. Bu nedenle hijyenik olmaları önemlidir. Ancak cam hijyeni yalnızca vitrin olduğu için değil, cam yüzeyindeki kir ve tozların eve taşındığı için de son derece önemlidir. Bu nedenle camlar da ayda en az bir kez temizlenmelidir. Özellikle de rüzgar ve esinti alan bir evde yaşıyorsanız ya da sık cam açıyorsanız bu kıstas son derece önemlidir.

Cam temizliği için kullanılacak malzemeler tamamen farklıdır. Ancak cam temizliği için hazırlanan suya birkaç damla sirke damlatarak ışıl ışıl camlar elde edebilirsiniz. Elbette kullandığınız bezin cam yapısına uygun, toz bırakmayan bir yapıda olması da son derece önemlidir.

Ev Temizliği Küçük Ev Eşyaları Unutulmamalıdır

Küçük ev eşyaları dendiğinde akla mikser, mutfak robotu, fırın, mikrodalga, süpürge gelmektedir. Bu eşyaların temizliği ve hijyeni de en az evin hijyeni kadar önemlidir. Bu nedenle bu eşyaların da haftada bir kez silinmesi gerekmektedir. Özellikle de süpürge, içerisindeki havayı süpürme sırasında dışarıya vereceğinden temiz olmalıdır. Bu nedenle iç haznesi, temizliğe başlanmadan önce mutlaka yıkanmalıdır.

 

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 18 58

Cevapla

Telefon
Konum