Skip to main content

Tül Perde Temizliği Püf Noktaları ? Tül perde hangi deterjanla yıkanır ? Tül nasıl parlatılır ? Sararmış tül perdeler nasıl beyazlar ? Tül kaç devirde yıkanır ? gibi Ev hanımlarının işlerine yarayacak tüm soruların cevabı yazımızda. 

Tül Perde Temizliği Püf Noktaları

Tül perde temizliği, hepimiz evlerimizde kullandığımız tül perdelerin pırıl pırıl, bembeyaz olmasını isteriz. Tül perde bir araçtan çok dekoratif bir parçadır bizim için. Hatta ev temizliği tül perdelerim bembeyaz olması ile tam anlamıyla sağlanmış olur. Ancak pek çok kadın tül perde temizliği’nde yeterli beyazlık sağlayamadığından şikayet ederi. Aslında şaşırtıcı bir şekilde, bazı püf noktalarına dikkat etmek suretiyle bembeyaz tül perdelere sahip olmak mümkündür.

Tül perde temizliği tül perdeler diğer perdeler gibi dışarıdan gelen tozlar ile ilk karşılana eşyalardır. Bu nedenle çabuk kirlenir ve rengini kaybeder. Her ne kadar camlar temiz olursa olsun, pencereden giren tozlar ilk olarak perdeler ile karşılaşır. Ancak tül perde temizliği sanıldığı kadar zor değildir. Hatta evde bulunan doğal temizleyiciler ile bembeyaz tül perdeler elde edebilirsiniz. Nasıl mı? İşte yanıtı.

tul-perde-temizligi-nasil-yapilmalidir

tul-perde-temizligi-nasil-yapilmalidir

Bulaşık Makinesi Deterjanı

Bulaşık makinelerimizde kullandığımız tablet deterjanların tül perdeler üzerinde mükemmel bir temizleme gücü bulunuyor. Kulağa her ne kadar tuhaf gelse de makinenize atacağınız bir tablet ile bembeyaz tül perdelere sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey çamaşır makinenize yerleştirdiğiniz tül perdelerinizin arasına bir adet bulaşık makinesi tableti yerleştirmektir. Sonuca şaşıracağınıza eminiz. Bu işlemi yaparken ayrıca deterjan eklemenize gerek bulunmuyor. Ancak yumuşatıcı ekleyebilir ve perdelerinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Kaya Tuzu İle Beyaz Mucize

Kaya tuzu da tül perdelerin beyazlamasına yardımcı olan doğal bir üründür. Ancak bu tuzu çamaşır makinesine eklememeniz gerekiyor. Yapmanız gereken bir kova suya yaklaşık 4 yemek kaşığı kaya tuzu eklemenizdir. Ardından perdelerinizi bu suya yatırmanız ve en az bir gece bekletmeniz gerekmektedir. Ertesi gün perdelerinizin bu suyu grileştirdiğini görebilirsiniz. Ardından perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Toz Şeker İle Işıl Işıl Perdeler

Tül perde temizliği’nde toz şeker ile perdelerinizi beyazlatabileceğinizi muhtemelen bilmiyordunuz. Ancak bu yöntem ile sizi şaşırtacak derecede beyaz perdelere sahip olabilirsiniz. Bazı kadınlar toz şekerin çamaşır makinesi giderini tıkayabileceği ya da perdeleri yapış yapış yapabileceği yönünde endişeleri bulunuyor. Ancak şeker sıcak suda eriyeceği için böyle bir aksi duruma neden olmamaktadır. Yapmanız gereken perdelerinizi makineye yerleştirmek ve üzerine tepeleme bir çorba kaşığı şeker ilave etmek. Makineden perdelerinizi çıkarırken beyazlığına siz bile şaşıracaksınız. Eğer evinizde toz şeker yok ise endişelenmenize gerek yok. aynı işlemi bir avuç küp şekerle sağlayabileceğinizi unutmayın

Tül Perde Temizliği Sirke İle Doğal Temizlik

Sirkenin temizlikteki yeri tartışılamaz. Elbette beyazlatma özelliğine değinmeden geçmek de olmaz. Üstelik sirkenin tül perdeler üzerinde yalnızca beyazlatma değil, yumuşatma özelliği de bulunuyor. Ancak sirkeyi perdelerinizin üzerine eklemiyor, doğrudan çamaşır makinenizin deterjan gözüne koyuyorsunuz. İki perde için eklemeniz gereken sirke miktarı yaklaşık yarım çay bardağıdır. Aynı zamanda deterjan ve yumuşatıcı da ekleyebilir ve daha başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Yılların Klasik Temizleyicisi Soda

Soda yıllardır temizlikte kullanılan mucizevi bir üründür. Ancak bu ürünü de makineye koymamanız gerekiyor. Hazırlayacağınız sodalı suda perdelerinizi 1 gün bekletmeli ve akabinde makinede yıkamalısınız. Bir perde için yaklaşık bir yemek kaşığı soda kullanmanız gerekmektedir. Daha fazla ekleyeceğiniz soda perdelerinizde istenmeyen beyaz lekelere neden olabilir.

Tül Perde Temizliği

Tül Perde Temizliği

Karbonat İle Tülleriniz Işıldayacak

Karbonatın temizleme ve beyazlatma özelliği de yıllardır bilinmektedir. Üstelik kimyasal çemreyen, doğal bir temizleyici olduğu için çocuk odası perdeleri üzerinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tepeleme 2 çorba kaşığı karbonatı makinenizin deterjan gözüne ekleyin ve sonucu bekleyin. Gördüklerinize şaşıracağınıza eminiz. Bu işlem sırasında makinenize normal deterjan ve yumuşatıcı eklemeyi de unutmayın.

Yıkama Suyunun Isısına Dikkat

Tül perde temizliği’nin püf noktaları yalnızca temizleyici maddelerden geçmemektedir. Kullanılan suyun da perdeler üzerinde etkisi önemlidir. Perdelerin beyazlaması için sıcak su kullanılması gerektiğin dair yanlış bir algı bulunmaktadır. Ancak bu durum yalnızca perdelerinizin kırış kırış olmasına neden olur. Bu nedenle perdeleri yıkayacağınız suyun ısısının 40 dereceyi geçmemesine özen göstermelisiniz. Ayrıca sıcak suyun beyazlatma özelliği bulunmadığını da unutmamalısınız.

Yıkanan perdelerin ütü sorunsalı pek çok kadının kanaya yarasıdır. Aslında perdeler kuruduktan sonra değil, makineden çıkar çıkmaz ütülenmeli ve asılmalıdır. Islak perdeleri ütüleme sırasında ütünün ısısına mutlaka dikkat edilmelidir. Mutlaka hassas ayarda ütülenmeli ve yakmamaya dikkat edilmelidir.

 

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 18 58

Leave a Reply

Telefon
Konum