Skip to main content

Ev Temizliği Nasıl Yapılır ?

Ev Temizliği Nedir ?

Ev Temizliği Nasıl Yapılır, diğer bir adı ile hijyeni tanımlamak gerekirse sağlığa zararlı olabilecek ortamlardan korunmak amacıyla alınan önlemlerdir. Hijyen aynı zamanda bir sağlık bilimidir. İnsanın oturduğu evin, çalıştığı iş yerinin, kullandığı eşyaların, giydiği giyeceklerin, yediği gıdaların temiz olması şarttır. Temiz olmayan ortamlarda bulunmak hastalıklara neden olacağı gibi insanın psikolojisini de etkilemektedir. Ev Temizliği sadece kendimiz için değil başkalarının sağlığını korumak içinde her bireyin edinmesi gereken bir alışkanlıktır. En önemli temiz tutulması gereken alanlardan biri de evimizdir.

Temizlik Şirketi

Ev Temizliği Nasıl Yapılır ? Nereden Başlanmalıdır ?

Ev Temizliği Nasıl Yapılır, Evimiz bizlerin en önemli yaşam alanıdır bu nedenle temiz tutmamız gerekmektedir. Her gün detaylı temizlik yapamıyor olsak bile evimizin tazeliğini korumak için mutlaka evimizi havalandırmamız gerekmektedir. Özelikle açık mutfaklı odalarda ve sigara içilen evlerde kokular daha kolay evi kirleteceği için evi havalandırmak zorunlu bir ihtiyaç haline gelmektedir.

Genel sıralama şu şekilde yapılabilir;

  1. Süpürge yardımı ile ev süpürülür.
  2. Camlar silinir.
  3. Toz alınır.
  4. Yerler silinir.
  5. Mutfak,ocak,tezgah silinir.
  6. Tuvalet ve banyo temizlenir.

Ev temizliği’ne başlamadan önce nereden başlayacağınızı belirlemek işinizi kolaylaştıracaktır. En az odayı kullandığınız odayı tercih ederseniz temizlikte kullandığınız su daha uzun süre dayanacaktır. Odalardaki halıları ve zeminleri süpürdükten sonra yer temizleyicileri ile yerleri silebilirsiniz.

Ev Temizliği Nasıl Yapılır, Odaların ardından mutfak temizliğine geçilmelidir. Mutfak temizlenirken mutlaka yeni temiz su hazırlanmalıdır. Ocak, lavabo gibi tezgah üstü alanları temizlendikten sonra yerler süpürülüp silinmelidir. Mutfak temizliğinden sonra yatak odasına geçilebilir. Öncelikle halı varsa halı süpürülmeli, süpürme işleminin ardından güzel kokan bir yüzey temizleyicisi ile silmeniz faydalı olacaktır. Evinizi süpürürken bu işlemi iki kez tekrar etmeniz daha yararlı olacaktır. Oda temizliğinin ardından tuvalet ve banyo gibi ıslak zeminlerin temizliğine başlayabilirsiniz.

Süpürme ve silme işlemlerinin ardından toz alma işlemine geçebilirsiniz. Toz alma işleminin ardından bir kez daha süpürmek faydalı olacaktır.

Dip bucak temizlik Nasıl yapılır

Kış Temizliği Nasıl Yapılır

Pratik Temizlik Ürünleri Nelerdir ?

  1. Buharlı Temizleyiciler

Özellikle son yıllarda kullanımı daha artan teknolojik ürünler hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır. Genel ev temizliği için süpürge tipi olan geniş kazanlı olanlar kullanılmaktadır. Özellikle alerjik olan kişiler, evcil hayvan sahibi olanlar ve çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

 

  1. Mikrofiber Fırçalar ve Bezler

Evde ulaşılması zor ve dar alanlarda oldukça kullanışlı olan mikrofiber fırçalar rahat ve konforlu bir temizlik sağlamaktadır. Kıvrımlı sopası ile kolayca her yere ulaşılabilmektedir. Temizlenmesi oldukça kolay olan bu fırçalar su ve sabunlu bezle yıkanabilmektedir. Mikrofiber temizlik bezleri saç ve toz gibi zor temizlenen kirleri kolayca temizlememize yardım etmektedirler. Sünger yapısına sahip ürünlere oranla daha hijyeniktirler. Cam temizliği içinde oldukça kullanışlı olan mikrofiber bezler sayesinde camların yüzeyinde su lekesi kalmamaktadır.

 

  1. Temizlik Fırçaları

Özellikle mutfak ve banyo temizliğinde oldukça kolaylık sağlayan bu fırçalar farklı boy ve kalınlıkta tasarlanmıştır. Fayans araları, köşeler ve giderlerde etkili temizlik yapmaya yardımcı olmaktadırlar.

Haftalık Ev Temizlik Çizelgesi

Sabah Ev Temizliği

Günlük Ev Temizliğinde Püf Noktalar

Temizlik esnasında kullanılacak olan temizlik malzemelerinin kimyasallar yerine daha doğal ürünler seçilmesi sağlık açısından önemlidir. Aynı zamanda maddi açıdan da avantaj sağlayacaktır. Limon, sirke, karbonat gibi doğal ürünler tercih edilebilir. Zeminlere uygun temizlik malzemeleri tercih edilmesi önemlidir. Toz almadan önce zemini süpürmek zemindeki kirlerin havaya yayılmasını engeller. En son nemli bir bez yardımıyla toz alma işlemi gerçekleştirilirse temizlik kolaylaşacaktır.

Günlük Ev Temizliği Nasıl Yapılır

Günlük Ev Temizliği Nasıl Olmalı

 

Evinizde Sizi Hasta Ettiren 11 Maddeyi Sıraladık… Hemen Okuyun

https://www.pasifiktemizlik.com/evinizde-sizi-hasta-ettiren-11-sey/

Whatsapp Destek Hattı : 0544 544 18 04

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 

 

Leave a Reply

Telefon
Konum