Evinizde Korona Virüs Temizliği Nasıl Yapmalısınız ?

Korona virüs nedir ? Korona virüs için Hijyen nasıl sağlanmalı ? Covid 19 Hastalığından korunmak için alınacak tedbirler neler, Bu süreçte Eviniz de temizliği nasıl yapmalısınız ?

Korona virüs hemen her ülkeden iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Her gün binlerce ölümün gerçekleştiği pandemi sürecinde en önemli etken ise elbette hijyen. Ancak yalnızca kişisel hijyene dikkat etmek yetmiyor. Aynı zamanda evlerimizde de hijyenik bir ortamın oluşturulması virüse karşı kalkan görevi üstleniyor.

Bu nedenle evlerde her zamankinden daha sık ve detaylı bir temizlik süreci başlıyor. Tabi bu noktada, özellikle de kadınların aklında oluşan soru evinizde korona virüs temizliği nasıl yapmalısınız ? Oluyor. İşte yanıtı.

Korona Virüsüne Yakalanmamak İçin Yapılması Gerekenler

Daha Sık Aralıklar İle Temizlik

Temizlik yapılırken nelere dikkat edilmelidir, Pasifik izmir temizlik şirketi olarak sizler için hazırladık.Herkesin bir temizlik ritüeli bulunuyor. Normal şartlar altında her hafta standart, her ayda detaylı temizlik yapılmak sureti ile evlerdeki hijyen sağlanıyor. Ancak korona virüs şartlarında durum değişebiliyor. Özellikle de çalışan ev dışarıda vakit geçirmek durumunda olan ev ahalisinden söz edecek olursak, bu temizlik alışkanlığının her hafta, detaylı olması gerekiyor. Günlük olarak ise kapı kollarının ve sık dokunulan yüzeylerin, virüsler üzerinde etkili bir temizleyici ile hijyene kavuşturulması şart.

Aylık temizlik daha profesyonel ve derinlemesine olmalı. Özellikle de koltuklar, perdeler, halılar, banyo ve mutfak gibi kirlenmeye daha müsait olan noktaların, gülü temizleyiciler ile arındırılması gerekiyor. Özellikle de kapı kollarının, çamaşır suyu ya da dezenfektan etkisi yaratacak güçlü temizleyiciler ile temizlenmesi bu süreçte son derece önem arz ediyor.

Korona Virüs Ev Temizliği

Korona Virüs Ev Temizliği

Sık Temas Edilen Yüzeylere Dikkat

Korona virüs temizliği konusunda uzmanların sık sık değindiği konulardan biri de sık temas edilen yüzeylerdir. Özellikle bilgisayarlar, telefon ve tabletler, kumandalar, oyuncaklar, lavabo ve banyo yüzeyleri, musluklar evlerimizdeki en sık kirlenen yerler olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bu noktaların temizliği, bu süreçte daha itinalı ve sık yapılmalıdır. Örneğin çocuğunuzun en sevdiği ve elinden düşürmediği oyuncakları daha sık yıkamaya özen göstermeli, banyo ve tuvaletlerinizi, kumanda ve elektronik eşyalarınızı uygun temizleyiciler ile dezenfekte etmelisiniz.

Sirke mi, Alkol mü?

Pek çok kişinin aklını meşgul eden diğer bir soru ise sirke mi alkol mü? Oluyor. Sirke tüm yüzeylerde gönül rahatlığıyla kullanılabilecek doğal bir temizlik ürünü. Ancak korna virüs alanında yapılan hijyen çalışmaları gösteriyor ki sirke bu canlılar üzerinde yeterli etkiye sahip değil. Bu nedenle en az yüzde 60 alkol içeren ya da ev tipi kullanıma uygun çamaşır suları tercih edilmelidir. Yüzeyler bu temizleyiciler ile silindikten ya da yıkandıktan sonra iyice durulanmalıdır.

Ev tipi pratik temizleyiciler arasında sprey dezenfektanlar ya da dezenfekte mendili de bulunmaktadır. Acil durumlarda hızlı bir şekilde hijyene kavuşmanızı sağlayan bu ürünler her zaman elinizin altında olmasında fayda bulunuyor. Eğer alkollü temizleyiciniz yok ise anlık temizlik işlerinizde kolonyadan da faydalanabileceğinizi unutmayın. Ancak kolonyanın yüzeyde birkaç dakika ıslak şekilde kalmasına özen göstermelisiniz.

Korona Virüsü İçin Evlerde Temizlikte Dikkat Edilecek Uygulamalar

Gıda Hijyeni Nasıl Sağlanmalı

Her gün evimize giren gıda malzemelerinin de korona virüsten etkilendiği, hatta pek çok eve bu malzemeler ile virüsün taşındığı bir gerçek. Bu noktada da gıda hijyeni nasıl sağlanmalı sorusu ortaya çıkıyor. Gıda malzemelerinin hijyenindeki temel kural elbette bol su. Özellikle de açıkta alınan meyve ve sebzeler bol suda bekletilmeli ve bu yiyeceklere dokunduktan sonra eller bol su ile yıkanmalıdır.

Et, balık ve tavuk türevi gıdalar için mutlaka farklı kesme tahtaları kullanılmalıdır. Ayrıca paketli, konserve şeklinde ya da kutuda alınan yiyeceklerin öncelikle ambalajı temizlenmelidir. Ancak öncesinde dışarıdan gelen gıdalara dokunduktan sonra eller mutlaka dezenfekte edilmelidir.

Covid 19 Hastalığı

Covid 19 Hastalığı

Çamaşırlarda Hijyen

Korona virüsün kıyafetlerde de birkaç gün yaşadığı artık bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Dolayısıyla dışarıda giydiğiniz kıyafetleri aynı gün eve gelir gelmez kirli torbasına atmalı ve yıkamalısınız. Ancak bunu yaparken çamaşırlarınızı silkelemekten kesinlikle kaçınmalısınız. Çünkü korona virüsün çamaşırlardan etrafa dağılma riskinin bulunduğu da saptanmış durumda.

Çamaşırların hijyen sağlamak için yüksek ısıda yıkamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca bu işlemi yaparken de daima normal deterjan kullanmalı ve sıvı deterjan tercih etmemelisiniz. Dilerseniz çok kirli çamaşırlarınız için ön yıkama tercih edebilirsiniz. Kıyafetlerinizi mümkün olduğunca açık havada kurutmalı ve güneş ışığı almasına özen göstermelisiniz. Ayrıca kirli çamaşırlarınızı kirli sepetinde değil, tek kullanımlık kirli torbalarında bekletmenizde de fayda bulunuyor.

Korona Virüs Temizliği Hakkında bir makalemizin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu Virüs illetinden bir an önce kurtulup, Hastalıksız güzel günler diliyorum. Covid 19 Vaka Sayısını Sağlık Bakanlığı Sitesinden takip edebilirsiniz.

Kaynak : https://covid19.saglik.gov.tr/

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 18 58

 

3 Yorum

Cevapla

Telefon
Konum