Skip to main content

Fayans Temizliği 3 Adımda Nasıl Yapılır Öğrenin

Fayanslar mutfak ve banyolarımızın zemin ve duvarlarını oluşturan en önemli parçalardır. Fayanslar ne kadar temiz olursa banyo ve mutfaktaki hijyen de o ölçüde artacaktır. Özellikle de fayans aralarını oluşturan beyaz derz dokusunun zaman içinde kirlenip siyaha dönmesi istenen bir durum değildir. Hatta çoğu zaman bu doku ne yapılırsa yapılsın eski beyazlığına kavuşmaz. İzmir temizlik şirketi olarak İşte bu noktada akıllara Fayans Temizliği 3 Adımda Nasıl Yapılmalıdır sorusu geliyor. Çünkü, özellikle de hanımlar, kirli ve hijyenik olmayan derzlere tahammül edemiyor.

Tertemiz mutfak ve banyolar, bembeyaz derzler için kuşkusuz olmazsa olmazımız rutin temizliktir. Derzlerdeki renk değişiminin temel nedeni aslında sık yapılmayan temizliktir. Bu nedenle birincil kural sık sık banyo ve mutfak temizliği olmalıdır. Özellikle de zemin ve tezgahlar her gün bir kez silinmelidir. Ancak banyo ve mutfak duvarları daha az kirlendiği için haftada bir kez temizlenebilir. Tabi bu temizlik sırasında mutlaka derz dokusuna uygun malzemelerin seçilmesi de oldukça önemlidir.

Fayans Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Fayans Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Fayans Temizliğinde Hangi Ürünler Kullanılmalıdır

Çamaşır suyunun her türlü lekeyi çıkaracağına dair yanlış bir algı söz konusu. Derzler için de en sık kullanılan temizleyicilerden biri çamaşır suyudur. Ancak derz dokusunun zamanla aşınmasının en önemli sebebi de aynı zamanda bu yüksek kimyasal içeren temizleyicidir. Aslında, özellikle de lavabo kenarlarında bulunan fayansların temizliği için krem temizleyiciler tercih edilebilir. Özellikle de kireç çözme özelliği bulunan krem temizleyiciler, bu alanlardaki derzlerin de tertemiz olmasına yardımcı olacaktır.

Zemin temizliği için daha güçlü temizleyiciler kullanılabilir. Özellikle de asit, tuz ve klor içeren bu temizleyiciler zemine yayılarak bir süre beklenmeli ve ardından bir fırça ve bol su yardımı ile arındırılmalıdır. Bu temizleyicileri marketlerden kolayca bulmak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken husus ise bu temizleyiciler ile asla çamaşır suyu ve benzeri kimyasalların karıştırılmamasıdır. Aksi halde ortaya çıkan kimyasal reaksiyon ciddi zehirlenmelere yol açacaktır.

İzmir temizlik şirketleri

Karşıyaka temizlik şirketi

İzmir temizlik

Fayans Temizliğinde Kullanılabilecek Doğal Ürünler

Fayans Temizliği 3 Adımda Nasıl Yapılmalıdır sorusu aslında hangi temizleyiciler kullanılır sorusu ile paralel. Piyasada fayans temizliği için kullanılabilecek onlarca ürün bulunuyor. Tabi bu ürünlerin pek çoğu da kimyasal katkılı. Ancak doğal temizleyiciler kullanarak da tertemiz fayans ve derzlere kavuşmak mümkün. Nasıl mı? İşte yanıtı;

  • Arap sabunu dendiğinde kokusunu hemen hissetmek mümkündür. Özellikle de merdiven ve halı temizliğinde sık kullanılan Arap sabunu mutfak ve banyolarda da harikalar yaratıyor. Üstelik düşük maliyeti ve harika kokusuyla. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir kova suya bir avuç Arap sabunu karıştırmak ve fayanslarınız sünger yardımı ile uygulamak. Birkaç dakika içinde fayanslarınızın ışıl ışıl olduğunu fark edeceksiniz.
  • Doğal temizliğin başrolünde elbette sirke bulunuyor. Özellikle de beyaz sirke temizlik konusunda harikalar yaratmaya devam ediyor. İşin en güzel tarafı ise bu temizleyiciyi evinizde, kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Beyaz sirke ile hem hijyenik, hem de ışıl ışıl fayanslar elde etmek çok basit. Bunun için bir kova suya 2 fincan beyaz sirke ilave edin ve iyice karıştırın. Ardından bu karışımı fayanslarınıza sünger yardımı ile ovalayarak uygulayın. Bol su ile duruladığınızda kirden iz kalmadığını görebilirsiniz.
  • Karbonat da doğal temizliğin önemli yapı taşlarından biridir. Özellikle de çamaşır suyu ile karıştırıldığında doğal bir beyazlatma yeteneği ortaya çıkar. Yine bir kova suyun içerisinde bir çorba kaşığı karbonat ve bir çorba kaşığı da çamaşır suyu karıştırın. Ardından sünger yardımı ile fayans ve derzlere uygulayın. Bol su ile durulamayı da unutmayın.

Evde Deterjan Yapımı İçin 4 Önerimiz için diğer web sitemizdeki yazımızı okuyabilirsiniz. https://www.izmirtemizlik.com.tr/evde-deterjan-yapimi-icin-4-oneri/

 

Bizi Takip Edin:

Karşıyaka/İzmir 0232 362 18 58

Leave a Reply

Telefon
Konum